Kdo může vlastnit v ČR legálně zbraň?

  • Domů
  • Blog
  • Kdo může vlastnit v ČR legálně zbraň?

Pokud chceme nebo potřebujeme vlastnit zbraň, musíme splnit hned několik podmínek. Pojďme si krok za krokem vysvětlit vše, co potřebujeme k držení zbraně vědět.

zbrojní průkaz

Kdo může vlastnit zbraň?

Vlastnit legálně zbraň v České republice může pouze držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Zbrojní průkaz se vydává fyzickým osobám. Zbrojní licence pak osobám fyzickým i právnickým. Fyzická osoba, která chce vlastnit zbrojní licenci musí však prokázat, že je držitelem koncesní listiny v oboru zbraní a střeliva anebo že je oprávněna dělat činnosti, ke kterým tuto licenci potřebuje. Podmínek k držení zbraně máme celkem sedm. První podmínkou je, že osoba musí pobývat na území České republiky. Druhá podmínka se týká věku. Zbrojní průkaz kategorií A, D nebo E může získat pouze osoba starší 21 let. Zbrojní průkaz kategorií B a C osoba starší 18 let. Dále musí být osoba zdravotně a odborně způsobilá, trestně bezúhonná a v neposlední řadě spolehlivá.

 

Jak získat zbrojní průkaz?

Pokud chceme získat zbrojní průkaz, musíme nejprve absolvovat zdravotní prohlídku. Následně se musíme dostavit na příslušný policejní útvar, kde vyplníme přihlášku ke střelecké zkoušce. Policie vám pro konání zkoušky sama určí střelnici i zkušebního komisaře. Pokud zkoušku zvládnete, obratem si můžete zažádat na stanici o vydání zbrojního průkazu.

Tip: přečtěte si Podmínky k získání zbrojního průkazu

 

Skupiny zbrojního průkazu

Zákon o zbraních (tedy zákon č.119/2002, ve znění pozdějších předpisů) rozděluje zbraně do pěti různých kategorií (viz tabulka). Pokud patříme do kategorie D, tedy vykonáváme-li povolání, při kterém zbraň potřebujeme pro účely sebeobrany na kratší vzdálenost či ke sportovní střelbě, zbrojní průkaz mít nemusíme.

  • skupina A ke sběratelským účelům
  • skupina B ke sportovním účelům
  • skupina C k loveckým účelům
  • skupina D k výkonu zaměstnání nebo povolání
  • skupina E k ochraně zdraví, života nebo majetku

 

Kolik stojí zbrojní průkaz?

Za přihlášku zaplatíme poplatek 100 Kč. Za každou kategorii v naší žádosti platíme 700 Kč. Stejná cena zůstává i v případě, že už průkaz máme a jen si ho chceme rozšířit o další kategorii. Zbrojní licence je již o dost dražší. Zaplatíme za ní 1 500 Kč a opět stejnou částku za její možné rozšíření.

 

Jak dlouho je průkaz platný?

Zbrojní průkaz je platný na 10 let. Zbrojní licence se vydává na dobu neurčitou.

 

Chcete získat zbrojní průkaz napoprvé?

Absolvujte náš přípravný kurz pro získání Zbrojního průkazu >>