Nejčastější chyby při střelbě z pistole

  • Domů
  • Blog
  • Nejčastější chyby při střelbě z pistole

Nezasáhli jste cíl, i když jste usilovně mířili na střed terče? Možná jste se dopustili některé z častých střeleckých chyb. Pojďte se s námi podívat na nejčastější chyby.

chyby při střelbě

1. Chybné spouštění

Nejběžnější chybou, která má vliv na přesnost střelby, je prudké spouštění. To většinou vede ke strhávání zbraně do strany. Při spuštění je důležité mačkat spoušť plynule a nechat se výstřelem překvapit. Zároveň je důležité neuvolňovat předčasně svaly zápěstí (zásahy končí více vpravo) ani lokte (zásahy jsou potom více vpravo). Je třeba si také hlídat správné umístění ukazováčku na spoušti.

 

2. Kompenzace zpětného rázu protipohybem

Kvůli obavě před zpětným rázem mnoho střelců těsně před výstřelem úplně napřímí paže. Tím dochází k posunutí zbraně dopředu a k jejímu sklopení - střely poté končí pod terčem nebo dokonce v zemi. 

 

3. Špatné míření

Jednou z příčin zásahu mimo střed může být úhlová chyba -  tedy situace, kdy vidíte chybný obrazec mířidel - horní hrana mušky musí být v rovině s horní hranou hledí, navíc muška musí být ve středu hledí. Střelec by měl vidět hledí s muškou ostře. Pokud tedy vidíte špatně na blízko, vemte si brýle. Trochu rozmazaný terč má menší vliv na přesnost střelby než rozmazaná mířidla. 

 

4. Chybný postoj

Pokud střílíte v nesprávném postoji, zbytečně vyvíjíte svalové úsilí, abyste poté udrželi správné zamíření. Může dojít k rychlé únavě svalů - zbraň má poté tendenci se vracet do své přirozené polohy (zásahy v terči končí vlevo).

 

5. Chybné držení zbraně

Správné držení zbraně je naprostý základ, bez kterého se střelec neobejde. Jinak dochází k rozházeným zásahům. Zbraň nesmí být držena příliš křečovitě (tlak palce zbraň vychýlí z osy - zásahy končí vlevo nebo vpravo dole podle směru tlaku) ani příliš volně (zpětný ráz hodí pistoli směrem nejmenšího odporu k otevřené straně ruky - zásahy končí vlevo dole).

 

6. Nesoustředěnost

Chybou, které se někteří střelci dopouští, bývá také nedostatečná koncentrace. Ta může být zapříčiněna neschopností se odpoutat od svých myšlenek, hlukem, změnami osvětlení, větrem, časovým presem, nebo stresem z výsledku. Vlivem špatného soustředění vznikají rozptýlené zásahy. Soustřeďte se pouze na správnou střelbu a nenechte se rozptylovat okolím ani vlastními myšlenkami!

 

7. Méně časté chyby

Ve výjimečných případech může dojít i k selhání zbraně, u které se uvolní mířidla, nebo se zanese hlaveň usazeninami, což snižuje přesnost. Raritní situací může být také selhání střeliva (zejména při neodborném opakovaném plnění střeliva). Zbraň pravidelně čistěte a nechávejte kontrolovat odborníkem. Před každým použitím se přesvědčte, že je zbraň v pořádku!

 

Poznámka: Umístění střel v terči při chybné střelbě je uvedeno pro střelce praváka.

 

Chcete se z chyb poučit a zdokonalit se? Navštivte naše střelecké kurzy.