5 nejznámějších zbraní 2. světové války

  • Domů
  • Blog
  • 5 nejznámějších zbraní 2. světové války

Druhá světová válka je považována za nejrozšířenější a nejděsivější válku lidstva. Přinesla mimo jiné neuvěřitelný technologický pokrok. Použité zbraně se výrazně odlišovaly od všech, které byly do té doby použity v jakékoliv jiné bitvě. Kladl se totiž velký důraz na inovace. Mezi nejzapamatovatelnější zbraně patří atomová bomba, jejíž účinky byly pociťovány ještě desítky let po skončení války. Tento článek ovšem popisuje pět nejznámějších ručních zbraní druhé světové války.

 

Pistole M1911

Tato pistole byla vyrobena již v roce 1911, ovšem ve druhé světové válce zaznamenala velký úspěch. Během války vláda USA pro všechny síly koupila asi 1,9 milionu kusů, přičemž výrobu provedlo několik výrobců, včetně Remington Rand (vyrobeno 900 000), Colt (400 000), Ithaca Gun Company (400 000), Union Switch & Signal ( 50 000) a Singer (500). Dodnes se používá a nejvíce se napodobuje. 

 

Kulomet MG-42

MG 42 byl navržený tak, aby byl levný a snadno se skládal. Ukázal se jako vysoce spolehlivý a snadno ovladatelný. Je nejpozoruhodnější pro svou velmi vysokou frekvenci cyklů pro zbraň používající plně výkonné servisní náboje, v průměru asi 1200 ran za minutu ve srovnání s asi 850 pro MG 34 a možná 450 až 600 pro jiné běžné kulomety, jako je M1919 Browning nebo FM.

 

Samopal M3

Tato zbraň byla vyrobena v období druhé světové války (1942-1943) a nahrazovala samopaly Thompson. M3 je automatická, vzduchem chlazená zbraň. Ovládá se zpětným rázem a střílí z otevřeného závěru. Přijímač M3 byl vyroben z prostého ocelového plechu o tloušťce 0,060 palce (1,5 mm) a byl vyražen na dvě poloviny, které byly poté svařeny dohromady.

 

Puška Lee-Enfield

Lee–Enfield byla odvozena z dřívější Lee–Metford, mechanicky podobné pušky s černým prachem, která kombinovala systém zadního zamykání Jamese Paris Lee, který měl hlaveň s puškou navrženou Williamem Ellisem Metfordem. Závěr má relativně krátkou vzdálenost závory. Vzadu jsou namontované výstupky a rukojeť závory umísťuje knoflík závory těsně za spoušť do výhodné ergonomické polohy blízko ruky operátora.

 

Puška StG 44

StG 44 je německá útočná puška vyvinutá během druhé světové války Hugo Schmeisserem. Je také známá pod svými ranými označeními jako MP 43 a MP 44 (Maschinenpistole 43 a 44). StG 44 byla vylepšením dřívější konstrukce, Maschinenkarabiner 42(H). StG 44 plnila svou roli efektivně, zejména na východní frontě. Nabízela výrazně zvýšený objem palby ve srovnání se standardními pěchotními puškami. StG do značné míry ovlivnil sovětský AK-47, představený tři roky po skončení války. Vliv StG je stále patrný u moderních útočných pušek, které se po druhé světové válce staly celosvětovým standardem pro pěchotní pušky.

 

Chtěli byste si nějakou zbraň vyzkoušet? Půjčte si ji u nás.