Broková střelba – neprávem opomíjená sportovní disciplína

  • Domů
  • Blog
  • Broková střelba – neprávem opomíjená sportovní disciplína

Brokovou střelbu si mnozí laici spojují s lovem zvěře. Brokovnice je přitom velmi často využívána i při sportovní střelbě, historicky se jedná o sportovní odvětví, v němž čeští sportovci dosahují významných úspěchů ve své kategorii. Čeští brokoví střelci vlastní několik medailí z olympijských her i mistroství světa. Přesto zůstává ze strany médií i diváků mimo okruh střelců takřka nepovšimnuta. Střelba z brokovnice je skvělým způsobem, jak netradičně a přitom hodnotně trávit volný čas. Prověří váš postřeh, soustředění, vytrvalost i pevné nervy. Ač fyzicky nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu, je náročná na koordinaci pohybů a skvěle trénuje senzomotorickou koordinaci (spojení hlava-ruce) tolik potřebnou i v běžném životě. Umožní vám se účinně odreagovat a zapomenout na běžné starosti všedního dne. A to stojí za vyzkoušení, co říkáte?

 

Zábava aristokratů

Střelba z brokovnice je sportem původně spojovaným se zábavou šlechty a vyšších společenských kruhů a zahrnuje množství disciplín. Své největší slávy se dočkala až po 30.letech minulého století, zejména díky vynálezu ruční vrhačky terčů. Ze sportu vyhrazeného aristokratům se proměnila v širší lidovou zábavu a našla i své místo mezi olympijskými sporty.

 

Broková střelba jako sport

Broková střelba je střeleckou disciplínou, která se zabývá střelbou na pohyblivý terč palnou zbraní pro brokové náboje. Nejrozšířenější používanou zbraní jsou pušky, brokové kozlice. Jejím specifikem jsou dvě hlavně pro brokový náboj umístěné nad sebou.

K výbavě střelce patří, kromě pušky a nábojů, i střelecké brýle chránící zrak a zvyšující viditelnost terče, rukavice pro zlepšení úchopu zbraně, zabraňují také pocení rukou a vyklouznutí zbraně ve vlhkém počasí, a střelecká sluchátka proti poškození sluchu při výstřelu. Buď se využívají sluchátka klasická, která tlumí veškeré zvuky mechanicky, anebo elektronická – ta tlumí jen hluk v určitém vlnovém dosahu, takže umožní slyšet běžný hovor, ale hlasitý výstřel eliminují na bezpečnou úroveň.

Profesionální střelci nosí i střelecké vesty s měkčenými rameny pro lepší usazení pažby zbraně při zacílení. Pro někoho překvapivou součástí výstroje je malý ručník využívaný při přípravě ke střelbě. Podmínkou vstupu do střeliště jsou kalhoty v minimální délce do podkolenních jamek a pevné boty. Bez nich budete z jakýchkoliv závodů v brokové střelbě diskvalifikováni. Mnozí sportovci taktéž nosí při střelbě kšiltovku, jež účinně zabrání oslnění sluncem při pohledu vzhůru.

Disciplíny brokové střelby

Jako celek lze brokovou střelbu rozdělit do několika disciplín: Mezi nejznámější  patří skeet, automatický trap a trap. Vyjmenované disciplíny se liší svými pravidly: v každé z nich jsou odlišné předpisy pro dolet terče, počet a organizace stanovišť, jež střelec střídá v průběhu závodu.

Skeet je disciplínou zaměřenou na rychlost a přesnost. Střelec vstoupí do prostoru stanoviště, nabije zbraň a zaujme tzv. skeetový postoj – tedy polohu s jednou nohou nakročenou a puškou připravenou k nahození na rameno (drží ji v ruce v minimální vzdálenost 25 cm pod ramenem). Na jeho pokyn „Hop“ dojde k výletu terče. Terče a dvojterče jsou vrhány ze dvou vrhaček umístěných v různé výšce. Pořadí terčů a dvojterčů, stejně jako střídání vrhaček je neměnné a střelec jej musí bezpečně znát. Zacílit zbraň smí až po výletu terče z vrhačky. Pokud nevydá pokyn „Hop“ do 15s od vstupu na stanoviště, je jeho pokus prohlášen za neplatný. Ve Skeetu najdete řadu soutěží, kterých se můžete zúčastnit a získat střeleckou trofej.

V automatickém trapu jde hlavně o přesnost. Od skeetu se odlišuje v prvé řadě tím, že střelec vydává pokyn k vržení terče až po zacílení zbraně. Na střelišti je 5 stanovišť a střelec postupně střílí na terč vrhaný z jednoho stanoviště po druhém. Vrhačky jsou umístěné pod střelci, přibližně 15m pod úrovní terénu, dráha jednotlivých terčů se mění, terče vyletují pod různým úhlem a v různém náklonu v závislosti na schématu nastavení vrhačky, a střelec ji dopředu nezná.

V trapu neboli střelbě na baterii platí stejné podmínky jako v automatickém trapu, s tím rozdílem, že na každém střeleckém stanovišti jsou vrhačky 3 vrhající terče v nahodilém pořadí. Kromě proměnlivé dráhy letu se tedy mění i místo odkud terč vylétne.

Množství disciplín brokové střelby je však mnohem pestřejší, mžete se setkat s double trapem, při němž jsou vrhány dva terče naráz, tzv. střelbou ve střeleckém kole a mnoha dalšími.

Broková střelba je opravdu pestrým sportem, a přináší netradiční využití volného času. Lze ji využít jako zajímavé zpestření rodinného víkendu, pracovních a teambuildingových akcí, nebo prostě jen místo jógy na odreagování po náročném pracovním týdnu. Vybavení potřebné pro střelbu z brokovnice není náročné, a pokud nevlastníte zbrojní průkaz, je možné si střelbu vyzkoušet s vybavením zapůjčeným na střelnici pod dohledem kvalifikovaného instruktora.