Střelba v biatlonu - vše, co jste chtěli vědět

  • Domů
  • Blog
  • Střelba v biatlonu - vše, co jste chtěli vědět

Biatlon je jeden z nejkomplexnějších zimních sportovních disciplín, kterým se v dnešní době můžeme věnovat. Spojuje dvě tolik různá odvětví, kterými jsou běh a střelba. Při běhu, ať už vytrvalostním nebo rychlostně vytrvalostním, je nutné soustředit na koordinaci pohybu a běh se zátěží. Oproti tomu při střelbě je nutné zachovat maximální klid, dech uklidnit, soustředit se.

biatlon

Vzdálenost

V biatlonu se používá tzv. malorážka, což je puška ráže 5,6 mm. Její minimální hmotnost je 3,5 kg. Vzdálenost mezi střeleckou rampou a terčem je vždy 50 m (tolerance je 1 m).

 

Metodika střelby v biatlonu

Střelba v biatlonu musí splňovat určitá bezpečnostní opatření, která je nutno dodržovat jak na profesionálních závodech, tak i při času trénování. Střelecká rampa, tedy místo, odkud závodníci střílí, musí být pro každého oddělena. Každý závodník má tedy svůj vlastní osobní prostor pro střelbu. To platí pro střelbu vleže i vstoje. Při závodech i tréninku musí být na střeleckých stanovištích umístěné větrné praporky, které pomáhají závodníkům odhadnout činnost větru a jeho vliv na střelu. Součástí střelecké rampy jsou i prostory pro rozhodčí, média nebo doprovodu mužstev. Takovému prostoru se říká koridor.

 

Biatlon pravidla střelby

Při každé střelbě by se měl závodník zaměřit na tři základní věci – zaujmout polohu, míření a dýchání, střelba. Technika střelby je komplexní záležitostí. Při dostavení se na místo střelby přichází na řadu zaujetí správné polohy. Tedy odložit hole, zaujmout polohu, nastavit zbraň dle individuálních potřeb nebo potřebná manipulace se zbraní. Následuje míření a správné, klidné dýchání. Každému závodníkovi vyhovuje jiný poloha hlavy. Soustředí se vždy na koordinaci všech pohybů, aby mohl vystřelit. Samotná střelba probíhá s koordinací dechu.

 

Biatlonový terč

Pro polohu vstoje je velikost záměrného kruhu 115 mm a kruhu pro zásah 115 mm. Při poloze vleže je velikost záměrného kruhu též 115 mm, kruh pro zásah má však velikost 45 mm.