Střelba na terč z pistole - jak na to?

  • Domů
  • Blog
  • Střelba na terč z pistole - jak na to?

Technika mířené střelby z krátké zbraně je základní dovedností každého střelce. Nenechte se mýlit prvním dojmem z amerických westernů, není to tak jednoduché, jak to vypadá. Budete potřebovat soustředěnost, sebekázeň, ale hlavně hodiny nekončícího tréninku.

 

Všechno je jednou poprvé…

Teď přijde ta relativně nudná část, odborně zvaná „sušení“. Trik spočívá v tom, že než se skutečně rozhodnete zmáčknout spoušť, měli byste mít vychytané základy bezpečné manipulace se zbraní. Řeč ale není jenom o přebíjení, rozborce a nekonečných pokusů o plynulé zmáčknutí spouště. Doma v obyváku můžete nacvičit i správný střelecký postoj, úchop zbraně. Ideálně před zrcadlem, abyste sami na sobě mohli pozorovat rozdíly.

 

Střelecký postoj jako James Bond

Střelecký postoj je základem každého dobrého zásahu. Zezačátku vám to bude připadat nepřirozené. Střelec při mířené střelbě by měl mít nohy roztažené přibližně na šířku ramen, rovnováhu držte spíše na špičkách než na patách. Zhoupněte se v kolenou, natáhněte ruce tak, aby je vaše zbraň opticky prodlužovala, hlavu schovejte mezi ramena a lehce se předkloňte. Úchop zbraně by měl být pevný, jako když třesete rukou svému šéfovi, ale ne křečovitý. Důležité jsou zpevněné svaly na pažích. Pokud s sebou máte kolegu či partnera, nechte ho, aby vám v tomto postoji udeřil rukou do hlavně zbraně a simuloval tak zpětný ráz při výstřelu. Pokud budete padat, kymácet se ze strany na stranu nebo se krčit před výstřelem, zůstane vám tento zlozvyk i při střelbě. Dobrá zpráva je, že střelecký postoj je otázka svalové paměti a ta se dá dobře posilovat opakovaným tréninkem.

Váš cíl se nachází ve středové osy mířidel

Pokud se střelbou začínáte, vřele doporučuji mířit s oběma očima otevřenýma, možnost míření dominantním okem se ale nevylučuje. Rozmazání terče v důsledku zaměření, je u mířené střelby běžným faktorem a není třeba si s ním lámat hlavu. Důležité je mířit na střed terče a nezadržovat dech, doporučeno je mířit s nádechem a mačkat spoušť při výdechu. Samotné spouštění je pak dosti podobné práci se spojkou v autě. Každá zbraň má jinak citlivou spoušť, proto je důležité mačkat spouštět ukazováčkem pomalu a plynule. Pokud budete čekat na „záběr“ s největší pravděpodobností si vytvoříte tik a začnete očekávat výstřel. Výsledkem bude opakované strhávání zbraně dozadu a zavírání očí. Na začátku si můžete práci trochu ulehčit a natáhnout si kohout před výstřelem.

 

Není závěr jako závěr

Ze zkušenosti je lepší, když budete chodit na střelnici trénovat častěji s menším množstvím střeliva než naopak. Tak jako každá dovednost, závisí mířená střelba za návycích svalové a kosterní soustavy a schopnosti soustředění. Úchopy a postoje „na sucho“ je vhodné provádět alespoň 20 minut, dvakrát až třikrát do týdne, než se vám samotný proces vštípí. Jedině trénink totiž dělá mistry.